Badania naukowców z PK są dedykowane m.in. Onkologii, implantologii oraz bezpieczeństwu ludzi i mienia. W wydarzeniu – z udziałem wicepremiera, ministra cyfryzacji dra Krzysztofa Gawkowskiego oraz wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego prof. dra hab. Marka Gzika – laureatom z PK towarzyszył rektor plinko game opinie prof. dr hab.
Student Politechniki Krakowskiej Akademickim Mistrzem Polski
Kierownikiem nowej jednostki Politechniki, działającej w ramach Katedry Procesów Cieplnych, Ochrony Powietrza i Utylizacji Odpadów WIŚiE PK, jest dr inż. – Dzięki bogatemu wyposażeniu Laboratorium Maszyn i Urządzeń Energetycznych w przyrządy, które określają zróżnicowane parametry fizyczne i chemiczne materiałów, możliwe będzie szerokie spektrum działalności naukowej i współpracy z przemysłem – mówi dr inż. – W LMiUE będziemy określać właściwości cieplno-fizyczne i mechaniczne materiałów, np. Izolacyjnych czy budowlanych, w warunkach zbliżonych do tych, w jakich będą eksploatowane.
Badacze z Politechniki Krakowskiej wśród najzdolniejszych młodych naukowców w Polsce
Międzynarodowy zespół naukowców został nagrodzony za opracowanie innowacyjnej metody wykorzystywania żelazianu potasu do oczyszczania ścieków w myjniach samochodowych. To „zielony” sposób na oczyszczenie brudnej wody z nieprzyjemnego zapachu i zanieczyszczeń, po to, by ją powtórnie wykorzystać. Politechnika Krakowska dołączyła do eksperckiej pomocy dla gmin i mieszkańców regionów dotkniętych powodzią. Specjaliści uczelni włączą się do wspólnych działań z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów w zakresie oceny infrastruktury drogowej i mostowej na terenach dotkniętych powodziami.
- W ramach zajęć poruszane jest też tematy związane z procesem zakupu taboru (ofertowania, budżetowania i zamawiania pojazdów), przygotowywaniem materiałów do uzgodnień z klientami, dokumentacją projektową itd.
- Poprzedzały zapowiadane na grudzień otwarcie nowych tras.
- Rosną koszty utrzymania obiektów do badań i dydaktyki, kilkakrotnie większe mogą być rachunki za prąd, rosną koszty gazu, ogrzewania i usług.
- Charakterystyczny klimat spotkania sprzyja rozwojowi szeroko rozumianej współpracy, zarówno międzynarodowej jak i pomiędzy różnymi sektorami gospodarki oraz przemysłu, a także biznesu.
Było to de facto pierwsze spotkanie z procesem wypracowania projektu komercyjnego więc celem nadrzędnym było wprowadzenie uczestników w temat realizacji konceptu będącego na styku pracy badawczej i pracy komercyjnej. Jednocześnie rozwijało to umiejętności miękkie z zakresu zarządzania projektem, autoprezentacji oraz pracy w międzynarodowym zespole interdyscyplinarnym. Udział w BootCamp’ie wzięło 25 osób, w tym studenci, studentki i kadra naukowa ze Słowacji, Turcji czy Izraela. FutureLab PK jest jednostką uczelni, działającą od 2019 r. Kwestie związane z dostępnością, uniwersalnością, inkluzywnością i zrównoważonym projektowaniem budynków czy planów urbanistycznych są na studiach architektonicznych Politechniki Krakowskiej poruszane i podkreślane od samego ich początku. Osoby, które potem zaangażowały się w projekt “Poligonu” czuły jednak pewien niedosyt – Spocznik na 1,5 m, pochylnia nachylona 6% bez zadaszenia, 8% pod zadaszeniem, nawierzchnia bezpieczna, “podaj wymiary pochylni dla osób niepełnosprawnych” i tak dalej.
Jego starania w tym obszarze zostały docenione poprzez powierzenie mu stanowiska prezesa Krakowskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Techniki. Sukcesy instytucji zarządzanej przez Kazimierza Murzyna są m.in. Efektem jego wieloletniej pracy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Po ukończeniu studiów, absolwent Politechniki systematycznie realizował szereg kursów i szkoleń, nie tylko w Polsce, ale również w USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
Absolwenci kierunków artystycznych, projektowych czy humanistycznych, a także nauczyciele, wychowawcy w świetlicach szkolnych, muzealnicy, pracownicy domów kultury, animatorzy kultury, osoby pracujące w samorządach lokalnych i organizacjach pozarządowych. To idealne studia dla osób, która chciałyby zwiększyć swoje kwalifikacje w dziedzinie edukacji i mediacji architektoniczno-przestrzennej w procesach partycypacyjnych. Budynek nowego laboratorium w formule „Zaprojektuj i wybuduj” wykona firma OLEXBUD, wartość kompleksowej umowy (m.in. na prace projektowe, budowlane oraz związane z zagospodarowaniem terenu wokół laboratorium) opiewa na 12 mln zł. Wartość infrastruktury badawczej nowego laboratorium to z kolei około 14,4 mln zł. Dla inwestycji zostały już wydane stosowne pozwolenia (decyzja o ULICP i pozwolenie na budowę). Planowany termin zakończenia prac to koniec 2023 roku.